La oss ta det fra begynnelsen: Hva er en BNG? Broadband Network Gateway (BNG) brukes til å automatisere bredbåndstilkoblinger. Tidligere satt en BNG i aksessnettet og autentiserte kundene og konfigurerte kundeforbindelsen. I et moderne nettverksdesign transporteres kundetrafikken via MPLS til en sentralt plassert BNG.
Bildet over viser to eksempler på hvordan en BNG kan settes opp. Til venstre har vi et mer klassisk design der BNG-en er plassert i aksessnettet. Kundene kan for eksempel termineres på BNG-en med en S-VLAN/C-VLAN-kombinasjon. Til høyre ser du et eksempel der kundenes trafikk (en kombinasjon av S-VLAN/C-VLAN) transporteres over et MPLS-nettverk til en BNG.
Sistnevnte eksempel muliggjør rask fail-over mellom redundante BNG-er og gjør det mulig å levere avanserte tjenester til mer krevende bedriftskunder. Siden samme BNG kan brukes til flere ulike aksessnettverk, er dette et svært kostnadseffektivt design.
Før BNG-en gir kunden en IP-adresse, autentiserer den kunden mot en RADIUS-server. Hvis kunden har en bredbåndstjeneste, svarer RADIUS-serveren med kundens tjenesteattributter som båndbredde, QoS etc. Ved hjelp av disse attributtene kan BNGn automatisk opprette et grensesnitt for kunden og la kunden koble seg til nettverket. Hvis du vil vite mer om hvordan det fungerer i detalj, forteller vi deg gjerne mer, kontakt oss og bestill et møte med oss.
Broadband Gateway Network med Juniper Networks
Vi samarbeider med Juniper Networks og deres BNG-løsning. Med Juniper kan vi tilby alt fra 1Us BNG-er til store chassisbaserte BNG-er. Juniper bygger primært med den ovennevnte MPLS-løsningen. Dette gir et fremtidssikkert nettverk som kan skaleres ut sidelengs etter hvert som nettverket vokser. Junipers minste BNG er MX204, en kompakt 1U-boks som kan håndtere opptil 32 000 bredbåndskunder. Et plass- og energieffektivt alternativ.
Våre løsninger
Vi har eksistert i over 15 år og har mange års erfaring med Junipers BNG-løsninger. Alt fra nasjonale tjenesteleverandører til mindre lokale operatører. Hvis du vurderer å anskaffe nye BNG-er eller oppgradere gamle, er du hjertelig velkommen til å kontakte oss.
I tillegg til BNG-er tilbyr vi hele Juniper-sortimentet av svitsjer, rutere, brannmurer og CGNAT-løsninger. Vi selger også optikk fra SmartOptics, optiske linjesystemer fra Infinera, smarte out-of-band-løsninger (OOB) fra OpenGear og PON-løsninger fra Adtran. Alt for et moderne aksessnettverk!